[POST IN POLISH] 5 rzeczy, które powinieneś zrobić przed wysyłką pisma konkursowego

Stworzenie dobrego pisma procesowego to ciężka praca i czasochłonny proces. Dokładne przeanalizowałeś stan faktyczny? Przewertowałeś przepisy, przeczytałeś komentarze, znalazłeś wyroki , które wspierają Twoją argumentację? To doskonale! Zła wiadomość jest taka, że to wszystkie może pójść na marne, jeżeli na samym końcu popełnisz szkole błędy. One mogą sprawić, że Twoje pismo procesowe zostanie ocenione o wiele gorzej, niż na to zasługuje. Suma drobnych pomyłek i niedoróbek daje spory – i niestety negatywny – efekt. Na szczęście uniknięcie go nie jest takie trudne.

Oto 5 najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić, by nie potknąć się na ostatniej prostej:

1. Sczytaj pismo procesowe przed wysyłką – ale nie sam

Nie da się stworzyć dobrego pisma procesowego wypuszczając na papier swój strumień świadomości i dając mu nagłówek “pozew”. Takie pismo niemal na pewno będzie roiło się od urwanych myśli, niezrozumiałych zdań, zbędnych fragmentów.

Co więcej, w prawdziwym życiu i na moot court’cie pisma procesowe to często efekt zbiorowego wysiłku kilku osób. Każdy na inny styl pisania, lubi inne sformułowania, inaczej prowadzi wywód. Dobre pismo musi jednak wyglądać tak, jakby napisała je jedna osoba.

Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Najlepsze, co możecie zrobić, to usiąść wspólnie jako drużyna i przeczytać razem całe pismo od deski do deski. Czytając pismo, zwracajcie uwagę na każde miejsce, w którym wydaje się Wam, że coś jest nie tak, na każdy “zgrzyt”. Dzięki temu ujednolicicie styl, skrócicie za długie zdania, uprościcie akapity, które są zbyt skomplikowane albo usuniecie te niewiele wnoszące. I przede wszystkim – stworzycie produkt, z którego wszyscy będziecie zadowoleni i za który będziecie się czuli współodpowiedzialni.

2. Sprawdź zgodność pisma z regulaminem

Jasne zdania, logiczne argumenty i angażujący styl to jednak nie wszystko. W realiach moot court’u jesteś także związany konkursowym regulaminem. Utrata punktów ze względu na niezgodność z wymogami to najgorsze, co może się przydarzyć. Aby uniknąć kar za złamanie reguł konkursu przeanalizuj gotowe pismo raz jeszcze pod kątem jego zgodności z regulaminem. Ilość wyrazów, rozmiar liter, spis treści czy sposób powoływania źródeł – wszędzie czają się pułapki, które są jednak łatwe do uniknięcia. Postaraj się więc w nie nie wpaść.

3. Zadbaj o estetykę i formę

Pismo zostało przeczytane i sprawdzone pod kątem zgodności z regulaminem? Bardzo dobrze! Teraz trzeba spojrzeć na nie całościowo i zobaczyć, czy jest… ładne. Regulamin konkursu nie określa wszystkiego, więc zawsze jest tu pole do popisu. Rodzaj czcionki, interlinia, odstępy między akapitami i nagłówkami czy nawet wygląd strony tytułowej mogą wpłynąć na to, jakie wrażenie pismo zrobi na czytającym. Dlatego trzeba zadbać, by jego formatowanie było jednolite, konsekwentne i przyjazne dla czytającego. Dobrze robić to z uruchomioną funkcją pokazywania symboli formatowania, dostępna w większości edytorów tekstu (często pod symbolem ¶). Pozwala ona wychwycić denerwujące elementy formatowania, które mogą sprawiać, że pismo “rozjeżdża” się albo ma gdzieś niekonsekwentną numerację. Do naprawy i ujednolicania różnych elementów przydaje się z kolei funkcja “malarz formatów”, która nie kopiuje konkretnych wyrazów, a wyłącznie format danego fragmentu, i pozwala zastosować go bezpośrednio do innego fragmentu pisma.

4. Pismo jest prawie gotowe? Wydrukuj je i sczytaj raz jeszcze!

Na samym końcu, gdy masz już przepracowaną treść, styl i formę, przychodzi czas na ostateczną korektę pod kątem ortografii, interpunkcji i literówek. Błędy na tym polu zawsze rażą, a ich uniknięcie wymaga wyłącznie przejścia raz przez pismo. Najlepiej je wydrukować i sprawdzać wersję papierową – z doświadczenia wynika, że na ekranie komputera niektóre drobne błędy giną w tłoku. Jest jednak prawdopodobne, że Twoje pismo będzie czytane w wersji drukowanej, dlatego warto rzucić na nie okiem także w tej formie.

5. Przygotuj kopie zapasowe i alternatywny sposób wysłania pisma

Nie ma nic gorszego niż awaria komputera, uszkodzenie pliku albo odcięcie od internetu w  ostatnich godzinach przed wysyłką pisma. Jeśli jeszcze nie masz jego drugiej kopii na innym komputerze albo gdzieś na dysku internetowym, przygotowanego drugiego komputera i alternatywnego dostępu do internetu, z którego mógłbyś skorzystać, by przesłać pismo organizatorom – natychmiast to zorganizuj. Dopiero wtedy masz gwarancję, że cała Twoja ciężka praca  nie pójdzie na marne z powodu problemów technicznych, które zawsze pojawiają się w najgorszym możliwym momencie!

Zarezerwuj więc trochę czasu tuż przed wysyłką pisma na podjęcie tych 5 najważniejszych korków. Dzięki nim powinieneś bezstresowo zakończyć pisemny etap moot court’u 🙂

Powodzenia!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.